Κοινωνικά Προβλήματα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης του σχολικού έτους 2019-2020, στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής επέλεξαν ένα από τα πολλά κοινωνικά προβλήματα της εποχής μας. Ετοίμασαν παρουσιάσεις είτε ατομικά είτε συνεργατικά με άλλους συμμαθητές τους και οπτικοακουστικό υλικό, για να κατανοήσουν πρώτα οι ίδιοι και για να προβληματίσουν το κοινό τους. Νομίζουμε ότι πέτυχαν στον διπλό τους στόχο!

Απολαύστε τις εργασίες τους:

Από την Μαριλένα Κελαράκη, μαθήτρια της Γ΄τάξης (2019-20), εργασία για ένα ευαίσθητο και δυστυχώς πάντα επίκαιρο θέμα:

Μια συνεργατική δουλειά με μεγάλη ευαισθησία από τη Ροδάνθη Μπριλάκη και τη Μαρίνα Παπαδάκη:

Φτώχεια
Από τις μαθήτριες της Γ΄τάξης (2019-20) Ροδάνθη Μπριλάκη & Μαρίνα Παπαδάκη

Από τη Μαριλένα Κελαράκη

Από τη Δήμητρα Κελαράκη, μαθήτρια της Γ΄Τάξης (του σχ. έτους 2019-20) μια εργασία με ευαισθησία για το περιβάλλον και προβληματισμό για την οικολογική κρίση.

Τέχνη και Συνύπαρξη, Σχολικό Έτος 2020-2021Τέχνη και Συνύπαρξη, Σχολικό Έτος 2020-2021

Στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος «Διαδρομές μέσα από την τέχνη και τη συνύπαρξη» και με στόχο να γνωριστούμε καλύτερα ως ομάδα, καθηγητές και μαθητές βγήκαμε  στην αυλή του σχολείου μας και…αναλάβαμε δράση!

Το “pitharifm” συντονίζεται…Το “pitharifm” συντονίζεται…

Με έναν διαφορετικό τρόπο επέλεξε το Γυμνάσιο Θραψανού φέτος να τιμήσει τους αγωνιστές της ελευθερίας και δημιουργίας του ελληνικού κράτους. Με τους περιορισμούς, τοπικούς και χρονικούς όσο και επικοινωνιακούς, που