Επιστροφή στη διά ζώσης

Από τη Δευτέρα 01/02/2021 επιστρέφουμε στον φυσικό μας χώρο. Είμαστε όλοι χαρούμενοι που θα ανταμώσουμε ξανά!

Το πρόγραμμα των μαθημάτων παραμένει το ίδιο (νέο) και διαφέρουν μόνο οι ώρες των διαλειμμάτων:

1η ώρα08:15-09:00
2η ώρα09:15- 10:00
3η ώρα10:10- 10:55
4η ώρα11:05- 11:50
5η ώρα11:55-12:30
6η ώρα12:35-13:10
7η ώρα13:15-14:00
ΩΡΑΡΙΟ

Η λειτουργία, βέβαια, του σχολείου στην εποχή της πανδημίας παρουσιάζει κάποιες μικρές ιδιαιτερότητες. Καθηγητές και μαθητές, είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμε τα μέτρα πρόληψης και αποφυγής της διασποράς του COVID-19, όπως αυτά αναφέρονται στις σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις Λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων και στις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Ενδεικτικά τα μέτρα αυτά είναι:

η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους,
 οι διαφορετικοί χώροι για τα διαλείμματα για ομάδες μαθητών,
 οι σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες,
 η χρήση αντισηπτικών,
 οι σχολαστικοί καθαρισμοί,
 οι τακτικοί αερισμοί των χώρων,
 τα ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής, χρήσης μουσικών οργάνων κ.ά.
 οι σχολικοί εορτασμοί με μέτρα,

 οι επισκέψεις / περίπατοι ανά τμήμα, κ.α.

Υπενθυμίζουμε επίσης ότι μαθητής/ -τρια με συμπτώματα που συνιστούν κλινικά κριτήρια για τον χαρακτηρισμό ενός παιδιού ως ύποπτου κρούσματος COVID-19 και για τον οποίο –ως εκ τούτου– συνιστάται διαγνωστικό τεστ για COVID-19, αλλά για οποιοδήποτε λόγο δεν έγινε τεστ παρά τις συστάσεις, δεν πρέπει να προσέλθει στο σχολείο για 10 ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και μέχρι να έχουν συμπληρωθεί τρία 24ωρα απυρεξίας (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού) και να έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά, μεταβείτε εδώ

Βρείτε αναλυτικά τις οδηγίες εδώ.

Επαναλειτουργία σχολικής μονάδαςΕπαναλειτουργία σχολικής μονάδας

Χρόνια πολλά & καλή επάνοδο σε όλους, παιδιά και εκπαιδευτικούς, Είμαστε ανοιχτά, μένουμε ανοιχτά, μένουμε υγιείς! Οι μαθητές έρχονται στο σχολείο φέρνοντας μαζί τους ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και επιδεικνύοντας στην είσοδο του σχολείου έντυπη τη ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ/δήλωση

Αναστολή λειτουργίας από τη Δευτέρα 4/10/2021Αναστολή λειτουργίας από τη Δευτέρα 4/10/2021

Σύμφωνα με ενημέρωση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου από Δευτέρα 4 Οκτωβρίου 2021 συνεχίζεται η αναστολή της εκπαιδευτικής διαδικασίας μέχρι να σταλεί νεότερη ενημέρωση. Καλό Σαββατοκύριακο !