Πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων “Αγαπώ την τέχνη του λόγου”

Στις 10 Φεβρουαρίου 2023, στο πλαίσιο των δράσεων του προγράμματος πολιτιστικών θεμάτων με τίτλο: “Αγαπώ τη τέχνη του λόγου” , οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν διαδικτυακά με την συγγραφέα κα Κατερίνα Δημόκα. Η συγγραφέας πραγματοποίησε παρουσίαση του έργου της «Όμηρος στο πέλαγος», το οποίο επεξεργάζονται οι μαθητές/τριες κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Έδωσε απαντήσεις στις απορίες των παιδιών σχετικά με την πηγή έμπνευσης ενός συγγραφέα αλλά και τη συγγραφική διαδικασία εν γένει. Οι μαθητές/τριες εμπνεύστηκαν από αυτήν τη συνάντηση αλλά και κατανόησαν τα στάδια συγγραφής ενός έργου. Παράλληλα προβληματίστηκαν για κάποια κοινωνικά ζητήματα που θίγει το βιβλίο. Την ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή της σε αυτή τη διαδικασία και για το κίνητρο που έδωσε στα παιδιά. Η συμβολή της είναι καθοριστική στην υλοποίηση του στόχου του προγράμματος να αγαπήσουν τα παιδιά την ανάγνωση λογοτεχνικών έργων, να αγαπήσουν την τέχνη του λόγου και μέσω αυτής να μάθουν να εκφράζονται και να σκέφτονται κριτικά για σύγχρονα κοινωνικά ζητήματα.

Παπαδάκη Μαρία, ΠΕ02, Φιλόλογος